Kodėl verta plaukti prie Pilkųjų kopų? O todėl, kad tokio tipo kopų daugiau Lietuvoje nėra!
Buriuojant jachta atsiveria visas jų grožis, kurio tikrai nepamatysite iš sausumos. Pilkosios kopos (bet dažniausiai žmonės jas vadina Mirusiomis kopomis) yra tarp Pervalkos ir Juodkrantės, Naglių gamtos rezervate. Aukščiausia iš jų yra Naglių kopa, esanti 53 metrų aukštyje virš jūros lygio.
Kelionę reiktų pradėti anksti ryte, nes Jus laukia diena pilna įspūdžių, buriuojant jachta Kuršių mariomis.
Pirma išplaukus mus pasitinka Bulvikio ragas, tai iškyšulys į Kuršių marias ir puiki vieta poilsiui. Krante yra įrengta poilsiavietė ir laužavietė. Nuo Nidos važiuojant dviračių takeliu apie 4 kilometrus.
Buriuojant jachta matoma, kad Bulvikio ragas yra plačiausia Kuršių marių vieta, siekianti apie 3,6 kilometro.
Visu savo grožiu matoma aukščiausia kopa Kuršių nerijoje, tai Vecekrugo kopa, kurios aukštis yra 67,2 metrų virš jūros lygio. Ji dar vadinama Senosios smuklės kopa, nes kadaise čia kopos papėdėje buvo smuklė.
Pavadinimas kilęs iš kuršių žodžių „vece“ (senasis) ir „kruogs“ (smuklė). Dažnai žmonėms sunku įsiminti šį pavadinimą dėl neįprasto žodžių derinio. Ši kopa yra paskelbta gamtos paminklu. Ant kopos yra įrengta apžvalgos aikštelė , verta apsilankyti ant šios kopos. Nuo jos atsiveria nuostabus vaizdas, puikiai matoma žalioji Kuršių nerija ir atsiveria nuostabus vaizdas į Kuršių marias ir Baltijos jūrą.
Plaukiant jachta Kuršių mariomis puikiai matomas Preilos miestelis, kurio raudoni čerpiniai stogai gerai išsiskiria žaliame pušyne. Preiloje yra Karvaičių kalnas, kurio aukštis 59 m virš jūros lygio. Į jį yra nutiestas takelis ir pažintiniai laiptai.
Tolumoje pradeda ryškėti Žirgų rago švyturys, kuris ryškėja toli nuo kranto ir perspėja Kuršių marių keliautojus apie pavojus, kurie tyko šioje vietoje. Tai Arklių ragas, arba Žirgų ragas, prie pat Pervalkos ir ragas, arba tiksliau seklius, kuris yra nematomas paprasta akimi, yra toli nusidriekęs į Kuršių marias ir reikia padaryti nemaža lanką, kad jį apiplaukti. Reikia būti budriems šioje vietoje, kad neužplaukti ant seklumos ir nepažeisti laivo. Lietuvos vandens kelių direkcija yra pažymėjusi farvaterius Kuršių mariose raudonais ir žaliais plūdurais, taigi turint buriavimo licenciją ir žinant ženklinimą ant vandens, galima saugiai buriuoti jachta. Bet niekada nereikia prarasti budrumo Kuršių marių vandenyse, nes jose yra daug seklumų, ir nukrypus nuo farvaterio gali laukti netikėtumai, tiesiog užplaukiant ant seklumos. Kuršių marių vidutinis gylis siekia tik 3,8 m, kai jachtos grimzta yra tik 1,4 m. Taigi kartais pasitaiko ir viduryje Kuršių marių sekliai, kurių gylis nesiekia 1 m ir tęsiasi ne vieną kilometrą.
Užplaukus ant seklumos gali tekti poilsiautojams išlipti ant jos, kad laivą nustumtų nuo seklumos. Tai taip pat savotiška pramoga, kuri patinka jauniesiems ekipažo dalyviams, ir jie sako, kad nuo to ji tapo tik įdomesnė.
Prieš akis atsiveria visu savo grožiu Naglių gamtos rezervatas Kuršių nerijoje esančios Pilkosios kopos (dažnai vadinamomis mirusiomis kopomis). Toks pavadinimas kyla dėl augmenijos, kuri iš tolo atrodo pilka. Kopos nuo 1675 iki 1934 m. net 4 kartus smėliu užnešė Naglių kaimus.
Maždaug po 4 valandų pasiekėme kelionės tikslą ir priplaukiame prie Pilkųjų kopų. Saugiu atstumu išmetame inkarą, kad galėtume išlipti į krantą ir pamankštinti kojas bei pasimaudyti šioje nuostabioje vietoje.
Beje, jei žmogus nusileidžia nuo kopos, tai su savimi nuneša apie 2 tonas smėlio. Dėl to suprantama, kodėl jos taip yra saugomos.
Pasigrožėję kopomis iš arčiau ir praleidę valandą prie kopų, išsimaudome ir prisigrožėję šiuo nepakartojamu reginiu, keliame bures. Mūsų dar laukia apie 4 valandų kelionė į Nidą, jei palankus vejas ir srovė. Puikus buriavimas garantuotas ir galime ramiai mėgautis kelione atgal.
Krante tvyro ramybė ir matoma, kokios iš tiesų yra aukštos ir didingos kopos. Turime nuostabią galimybę pasigrožėti šiuo reginiu. Tačiau į kopas lipti negalima, nes gresia nemažos baudos. Kopose dirba Kopų reindžeriai, kurie stebi, kad į Neringą atvykę svečiai vaikščiotų tik tam skirtais takais ir taip saugo jas nuo niokojimo ir smėlio slinkimo žemyn.
Laivas erdvus ir didelis, kiekvienas ekipažo dalyvis gali susirasti sau vietos ar denyje, kajutėje, ar kokpite, kur kam patogu. Kelionės metu galima pavairuoti laivą ir stovėti prie sturvalo. Jaunieji ekipažo dalyviai mielai kviečiami pasipraktikuoti keliant bures ir vairuojant jachtą. Nes šios akimirkos Jūsų širdyse išliks visam gyvenimui.
Visos dienos kelionė jachta buriuojant Kuršių mariomis prie Pilkūjų kopų – geriausia buriavimo praktika ir geras laikas, kuris atitrauks Jus nuo rutinos, kasdienybės ir pripildys jūsų poilsį nuostabiais vaizdais ir geromis emocijomis. Laivas yra pilnai sukomplektuotas saugioms kelionėms po Kuršių marias, Baltijos jūrą ir turi visas saugumo priemonės. Gelbėjimo liemenės, gelbėjimo ratas ir gelbėjimo plaustas yra privalomi, jei plaukiate į Baltijos jūrą. Taigi galite būti ramūs ir saugiai jaustis, plaukdami jachta Kuršių mariomis. Prisiminimai apie buriavimą jachta su maudynėmis prie mirusiu kopų ilgam išliks ir įstrigs Jūsų atmintyje. Ypač patinka ši kelionė mažiesiems ekipažo dalyviams, nes jie gali pasijusti tikrais jūreiviais ir pastovėti už tikro laivo sturvalo, pavairuoti laivą. Girdėsite jų krykštavimus ir matysite jų blizgančias kupinas džiaugsmo akis, nes kuris vaikas nesvajoja pabūti piratu. Laukiame Jūsų vėl ir galime Jums pasiūlyti dar daug įdomių kelionių po Kuršių marias ir Nemuno deltą. Daug sėkmės Jums!